Funkcja żyroskopu w helikopterze zdalnie sterowanym

Co “stoi” za stabilizacją helikoptera RC w locie? Dlaczego model zdalnie sterowany nie buja się na wszystkie strony, a sterowanie nim nie wymaga od nas akrobacyjnej precyzji?

Za ową stabilizację modelu w locie odpowiada żyroskop, który jest urządzeniem mierzącym prędkość kątową obrotów wokół odpowiednich osi. Im więcej osi obsługuje żyroskop, tym stabilizacja w przestrzeni jest dokładniejsza.

Żyroskopy wieloosiowe stosuje się do urządzeń, przy których potrzebujemy informacji o obrotach obiektu wokół więcej niż jednej osi. Dlatego w helikopterach zdalnie sterowanych świetnie sprawdzają się 3-osiowe żyroskopy.

budowa helikoptera zdalnie sterowanego

Takie czujniki stosuje się również w wielu dzisiejszych urządzeniach, np. w grach na telefon komórkowy, w których steruje się przechylając urządzeniem w różnych kierunkach. To właśnie informacja przekazana o zmianie nachylenia aparatu decyduje o ruchu w grze. Swoje zastosowanie czujniki stabilizujące znajdują także w aparatach fotograficznych, gdzie powszechnie występujące drżenie rąk fotografa uniemożliwiłoby wykonanie ostrego zdjęcia.

Ciekawym podejściem do tematu może być również zastosowanie żyroskopu zaprezentowane na poniższym filmie 🙂

Ale wracając do modeli zdalnie sterowanych, żyroskop to jeden z najbardziej istotnych elementów konstrukcji helikoptera RC. Sterowanie modelem nie wyposażonym w żyroskop byłoby niebywale trudne – o ile w ogóle możliwe.

Jaką funkcję spełnia żyroskop w śmigłowcach zdalnie sterowanych?

Jeśli weźmiemy pod uwagę budowę śmigłowca, teoretycznie model samostabilizuje się dzięki wirnikowi ogonowemu. To prawda, ale jest tak tylko w teorii i tylko wtedy, kiedy żadne inne czynniki nie mają wpływu na model znajdujący się w locie. W praktyce jednak wygląda to inaczej, ponieważ na lecący helikopter mają wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr czy zawirowania powietrza. I w tej sytuacji do dzieła wchodzi żyroskop, który przeciwdziała właśnie w takich sytuacjach, w których dochodzi do zmian momentów obracających.

stabilizacja lotu dzięki żyroskopowi

Jak w praktyce działa żyroskop?

Działanie żyroskopu opiszę w odniesieniu do jednego z najbardziej istotnych stanów, w jakim może się znaleźć śmigłowiec, czyli do zawisu. Żyroskopy mają przeważnie dwa główne tryby pracy Normal oraz Healding Hold (HH).

W trybie pracy Normal kiedy dochodzi do zachwiania równowagi ogona – zatrzymuje się on na chwilę, ponieważ dojdzie do stłumienia jednego z chwilowych momentów obrotowych. W przypadku trybu HH, ogon utrzymuje jednakowe położenie względem kierunku lotu, ponieważ wartość odchylenia jest dodatkowo mierzona i korygowana.

żyroskop stabilizuje lot śmiglowca RC

W zależności od etapu lotu i wygody sterowania, stosuje się różne tryby pracy żyroskopów z uwagi na korzyści jakie mogą dać. Tryb Normal jest chętnie wybierany w przypadku lotu postępowego, podczas którego ogon i tak ustawia się zgodnie z kierunkiem lotu.

Zobaczcie sami jak świetnie radzi sobie helikopter RC nawet przy silnym wietrze…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *