Helikopter zdalnie sterowany vs. samolot zdalnie sterowany.

Grono miłośników helikopterów RC jest bardzo duże, równie duże jest grono entuzjastów modeli samolotów zdalnie sterownych. Dlaczego jedni stoją przy śmigłowcach a innym w głowie tylko samoloty? Dlaczego są i tacy modelarze, którzy z chęcią sięgają zarówno po pierwszy jak i drugi obiekt westchnień? Jakie są między nimi różnice? Jakie wady i zalety konstrukcyjne i użytkowe? Który model ma większe możliwości, którym steruje się trudniej? W dzisiejszym poście postaram się to wszystko wyjaśnić.

co lepsze helikopter czy samolot RC

Pierwszą kwestią, która przychodzi mi na myśl jest zakres ruchu. Nie podlega wątpliwością, że to helikoptery zdalnie sterowane posiadają szerszy zakres ruchu – mogą wystartować i lądować nawet na bardzo ograniczonym placu, zawisnąć w powietrzu, szybko zmienić kierunek lotu a wręcz zawrócić w miejscu! Jakby tego było mało jeśli silnik odmówi posłuszeństwa, mogą bezpiecznie wylądować, ponieważ obracające się śmigło działa tak jak spadochron tworząc tzw. autorotację

Samoloty zdalnie sterowane mogą tylko o takich możliwościach pomarzyć. Po pierwsze do wystartowania oraz lądowania potrzebują bardzo dużego placu – jeśli jest zbyt ograniczona przestrzeń może zakończyć się wypadkiem. Po drugie o zawiśnięciu w miejscu nie ma mowy, skutkowałoby to spadkiem samolotu. Żeby zmienić kierunek lotu samolot RC potrzebuje zawrócić na bardzo dużym obszarze – co wiąże się z wydłużonym czasem. Natomiast jeśli doszłoby do awarii silnika, grozi nam wypadek i rozbicie modelu.

możliwości helikoptera zdalnie sterowanego

No dobrze, ale pomijając tak ekstremalne scenariusze – samoloty RC przynoszą również bardzo dużo frajdy. Potrafią latać z zawrotną prędkością wykonywać niesamowite akrobacje w powietrzu. Co prawda helikoptery RC również potrafią wykonywać niezwykle efektowne akrobacje 3D w powietrzu – a to który rodzaj lotu bardziej odpowiada – zależy od każdego modelarza.

Wszystkie te możliwości wynikają oczywiście z konstrukcji modeli. Śmigłowiec zdalnie sterowany unosi się dzięki wielkim łopatom wirnika umieszczonego na samej górze całej konstrukcji. Owe śmigło wytwarza siłę nośną, która jest w stanie unieść ogromny ciężar jednostki. Śmigło ogonowe natomiast sprawia, że helikopter nie kręci się wokół własnej osi, ale jest w stanie lecieć do przodu – jeśli górne śmigło ustawi model nosem lekko do dołu, oraz do tyłu – jeśli górne śmigło ustawi model nosem lekko do góry. W samolocie RC natomiast siła nośna wytwarzana jest za pośrednictwem skrzydeł bocznych, a śmigło zamontowane z przodu sprawia, że samolot porusza się do przodu.

możliwości samolotu zdalnie sterowanego

Podsumowując – helikopter zdalnie sterowany czy samolot zdalnie sterowany? W mojej opinii – oba są zdecydowanie warte zachodu. Kwestia preferencji oraz tego, do czego nas bardziej ciągnie – taka myśl pojawia się często już przy pierwszym kontakcie z modelem. A jeśli oba modele są dla Ciebie fascynujące – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostać posiadaczem jednego i drugiego i cieszyć się nieograniczoną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *