Helikoptery zdalnie sterowane i ich zastosowanie w rolnictwie.

Miłośnicy latających modeli RC traktują swoje hobby jako ulubiony sposób na spędzanie czasu. Posiadacze helikopterów zdalnie sterowanych doskonale wiedzą, jaka frajdę może przynieść unoszenie nad ziemią swojego modelu wyłącznie za sprawą własnych umiejętności. Sterowanie śmigłowcem pozwala sięgnąć nieba. A co jeśli dołożyć by jeszcze do tego możliwość zobaczenia otoczenia z perspektywy lecącej maszyny? Brzmi nieprawdopodobnie?

Być może dla niektórych będzie to ewenementem, ale takie rozwiązanie znane jest już niejednemu modelarzowi. Obserwowanie świata z perspektywy sterowanej przez nas maszyny jest możliwe dzięki zamontowaniu kamery.

helikopter RC z kamerą

Gdzie takie rozwiązanie może znaleźć swoje zastosowanie? Na pewno w rolnictwie. Posiadacze ogromnych powierzchni pól, żeby sprawdzić stan swoich plantacji, musieliby poświęcić mnóstwo czasu na przemierzenie hektarów. Ci z nich, którzy są szczęśliwymi posiadaczami helikopterów RC mogą ten problem bardzo łatwo i szybko rozwiązać. W celu dokonania weryfikacji stanu swoich upraw wypuszczają model latający, którym zdalnie sterują, a kamera, która została na nim zamontowana w tym czasie wykonuje swoje zadanie, nagrywając lub robiąc zdjęcia.

Po takiej sesji rolnik może odtworzyć nagranie wideo, które czarno na białym wskaże, obszary plantacji wymagające od niego dodatkowej pracy. Z lotu ptaka zdecydowanie łatwiej zobaczyć stan upraw rosnących wysoko. Helikopter RC może także podlecieć w miejsca, w które człowiekowi byłoby trudno się dostać.

plantacja obserwowanie helikopterem zdalnie sterowanym

Ale to nie wszystko. Z biegiem rozwoju technologicznego, powstała możliwość stosowania widoku na żywo tzw. FPV (First Person View). Takie rozwiązanie pozwala na obserwowanie obszaru na ekranie wbudowanym do nadajnika zdalnego sterowania lub na smartfonie czy na tablecie. Lot z użyciem FPV umożliwia sterowanie modelu w miejsca, które nas szczególnie zainteresują. Lecąc zatem helikopterem jesteśmy w stanie podlecieć w miejsca, którym chcemy dokładniej się przyjrzeć.

helikopter zdalnie sterowany nagrywanie wideo FPV

To o czym powinnyśmy pamiętać, to fakt, że akumulatory starczają na określony czas lotu i we właściwym czasie musimy wrócić naszym modelem, żeby naładować go, a później kontynuować nasze obserwacje. Alternatywą do helikopterów RC posiadających silnik elektryczny są helikoptery na silnik spalinowy. Śmigłowce posiadające silnik nitro co prawda mogą pozwolić na dłuży lot, natomiast wytwarzają spaliny, których obecność na plantacjach nie byłaby raczej mile widziana.

Pomysł na obserwowanie plantacji przy użyciu modeli latających przyjął się doskonale. Takie rozwiązanie pozwala dotrzeć w miejsca, do których dotarcie mogłoby stanowić nie lada problem dla człowieka, nie uszkadzając przy tym upraw. Rolnicy mogą oszczędzić jakże cenny czas, a możliwość dokładnego dotarcia w wybrane miejsca i obserwacja w czasie rzeczywistym sprawiają, że pomysł ten staje się coraz bardziej powszechny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *