Jaki wybrać helikopter RC? Czym kierować się przy zakupie modelu zdalnie sterowanego (cz. I)

Jeśli interesujesz się zdalnie sterowanymi modelami helikopterów lub chciałbyś rozpocząć swoją przygodę, prędzej czy później staniesz przed dylematem dotyczącym wyboru modelu śmigłowca RC.

Wybór nie jest łatwy, bo na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli. W sklepach internetowych nie zawsze znajdziemy opisy, które dostatecznie nas doinformują. Na forach jest co prawda dużo cennych informacji, ale żeby przejść przez wszystkie wątki, potrzeba poświęcić bardzo dużo czasu.

Spieszę więc z przekazaniem Wam cennej wiedzy, którą powinien posiąść każdy zainteresowany modelami RC. W tym oraz w kolejnych postach będę chciał usystematyzować wiedzę dotyczącą charakterystyki modeli helikopterów zdalnie sterowanych.

Istnieje kilka kluczowych czynników, decydujących o wyborze tego właściwego modelu dla nas. Dziś w pigułce przedstawię charakterystyczne cechy helikopterów RC.

Helikopter RC – dla początkujących czy zaawansowanych modelarzy?

Jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z helikopterami RC i będzie to nasz pierwszy model, trzeba przyjąć, że na nim będziemy uczyć się nawyków sterowania. Nauka pewnie będzie niosła ze sobą upadki czy otłuczenia helikoptera. I pomimo, że nasz budżet pozwoli na przeznaczenie większej sumy pieniędzy – wybierzmy model z niższej półki cenowej, bo nawet jeśli po wypadku nasz helikopter zostanie zniszczony, lub nie będzie nadawał się do lotu, będziemy mieli świadomość, że nie przeznaczyliśmy na niego zawrotnej sumy.

helikopter RC dla początkujących

Helikopter RC – sterowanie radiowe czy przez podczerwień?

Helikoptery sterowane na podczerwień to w zasadzie zabawki RC – przeznaczone są do zabawy jedynie w pomieszczeniu, ponieważ sygnał odbija się od ścian, żeby śmigłowiec mógł swobodnie latać. Modelami sterowanymi radiowo natomiast, możemy natomiast latać zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz, ponieważ fale radiowe swobodnie rozchodzą się w każdym kierunku.

aparatura zdalnego sterowania
Helikopter RC – Przeznaczenie i warunki lotu

Śmigłowcem chcemy latać w pomieszczeniu czy na wolnej przestrzeni? Jeśli w pomieszczeniu, spokojnie wystarczy nam model sterowany na podczerwień i raczej małych rozmiarów. Jeśli chcemy zabawę przenieść na zewnątrz – zdecydowanie wybierzmy model sterowany radiem, zyskując przy tym szerszy zasięg.

Helikopter RC – jedno czy dwuwirnikowy?

Jednowirnikowce – jak sama nazwa wskazuje – posiadają jeden wirnik, który wytwarza siłę nośną oraz dodatkowy wirnik na ogonie. Takie helikoptery potrafią być bardzo szybkie i zdolne do akrobacji powietrznych. Sterowanie taką konstrukcją polecane jest dla zaawansowanych modelarzy, ponieważ wymaga doświadczenia i wprawy. Dwa wirniki natomiast ułatwiają sterowanie, także modele dwuwirnikowe polecane są nawet dla osób nie mających wcześniej styczności z modelami zdalnie sterowanymi.

Wiecie już jakie kryteria są ważne przy wyborze modelu dla początkujących i zaawansowanych modelarzy. W kolejnym wpisie dowiecie się jaki wpływ na sterowanie modelem ma wybór silnika oraz jak ważne jest odpowiednie radio zdalnego sterowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *