Jaki wybrać helikopter RC? Czym kierować się przy zakupie modelu zdalnie sterowanego (cz. II)

Dziś zachęcam do zaczerpnięcia wiedzy na temat silników stosowanych w helikopterach RC. Dowiecie się także jak ważny jest wybór właściwej aparatury.

Helikopter RC – silnik elektryczny czy spalinowy?

Silnik elektryczny jest zadecydowanie najbardziej popularny. Nie wymaga on konserwacji i wiedzy mechanicznej od modelarza. Modele elektryczne są praktyczne i łatwe w obsłudze. Trzeba jednak wiedzieć, że czas latania modelem z silnikiem elektrycznym zależny jest od pojemności akumulatora i wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut. Akumulator trzeba naładować do kolejnego lotu, a czas ładowania może trwać od ok. kilkudziesięciu minut do ok. godziny.

helikopter rc silnik elektryczny i spalinowy

Helikopterami napędzanymi silnikiem spalinowym chętnie latają zaawansowani modelarze – często samodzielnie składający modele. Tutaj potrzebna jest już wiedza w zakresie mechaniki silnikowej. Silnik spalinowy wymaga dotarcia, odpalania, regulacji, konserwacji i oczywiście stosowania paliwa. Taka praca warta jest zachodu, bo w zamian otrzymujemy silną maszynę, zdolną do akrobacji powietrznych. Co ważne silnik spalinowy gwarantuje dłuższy czas lotu niż w przypadku helikopterów z silnikiem elektrycznym.

Helikoptery RC – 3-kanałowe, 4-kanałowe, czy 6-kanałowe?

To od liczby kanałów, jakie obsługuje nasz model, zależy złożoność lotu.

Najłatwiej steruje się 3-kanałowymi modelami, które zapewniają podstawowy zakres ruchów: góra / dół, przód / tył, i lewo / prawo. Polecane są dla dzieci i początkujących modelarzy.

Poziom wyżej stoją 4-kanałowe modele, które umożliwiają lot w lewo lub w prawo, zapewniając przy tym większą precyzję sterowania. Polecane są dla osób, które opanowały już podstawowe nawyki zdalnego sterowania i oczekują czegoś więcej.

W końcu 6-kanałowe śmigłowce RC to propozycja dla zaawansowanych modelarzy. Dodatkowe kanały gwarantują dużą precyzję lotu, szeroki zakres ruchu i wykonywanie wymyślnych akrobacji 3D. Modele 6-kanałowe przeważnie są też szybkie, zwinne i mogą być całkiem sporych rozmiarów. Takie modele świetnie radzą sobie także przy wietrznej pogodzie.

aparatura zdalnego sterowania helikoper rcHelikopter RC – jaka częstotliwość nadajnika?

Helikoptery zdalnie sterowane mogą mieć aparaturę pracującą na różnych częstotliwościach: 27Mhz, 40Mhz lub 2,4Ghz. Stosowanie dwóch pierwszych niesie ze sobą ograniczenia wynikające z zakłóceń jakie mogą wystąpić, jeśli w pobliżu znajdują się inne modele. Częstotliwość 2,4GHz należy do nowoczesnych i przy jej użyciu możliwe jest sterowanie wieloma modelami w tym samym czasie bez żadnych zakłóceń.

Dziękuję za lekturę tego wpisu i zapraszam do następnego, w którym powiem o czynnikach, mających bardzo duże znaczenie, a o których większość zapomina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *