RTF, PNP, ARF – jak rozszyfrować skróty dotyczące modeli RC?

Jeśli kupowałeś kiedyś helikopter zdalnie sterowany lub inny model latający (samoloty zdalnie sterowane, drony), pewnie spotkałeś się z różnymi oznaczeniami zestawów zawierających modele RC. Niektóre z nich są bardziej a inne mniej intuicyjne. Z jednymi spotkać się można częściej z innymi rzadziej. Który skrót możecie spotkać najczęściej i dlaczego?

Najbardziej chyba popularnym skrótem jest RTF, który z angielskiego oznacza Ready to fly, czyli gotowy do lotu. Potocznie nazywany gotowcem, całkiem z resztą słusznie, bo po wyjęcia z pudełka jest gotowy do zabawy. To model kompletnie złożony, także o jakąkolwiek ingerencję mechaniczną z naszej strony nie musimy się martwić. Zestaw RTF zawiera kompletną elektronikę, nadajnik odbiornik a także baterię/ akumulator i ładowarkę. Całe wyposażenie modelu, czyli serwa, regulator oraz cała aparatura zdalnego sterowania są już ustawione i gotowe do użycia. Modele RTF szczególnie polecane są osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z modelami RC. Helikoptery RC z uwagi na ich rozłożystą konstrukcję wymagać od nas będą najczęściej banalnie prostego zamontowania wirników – trudno przecież byłoby zapakować do pudełka złożony model RC. Przeważnie musimy dokupić jedynie baterie, a czasami są już w zestawie.

modele RC helikopter zdalnie sterowany RTR ready to flyModele ARF – (z ang. Almost ready to fly) są prawie gotowe do lotu. Dlaczego? Ponieważ model zawarty w zestawie jest już złożony i pomalowany, nie zawiera natomiast aparatury zdalnego sterowania i większości osprzętu: silnik, serwa, regulator, akumulator czy ładowarka. W tego typu modelach trzeba pomajsterkować, wykonać popychacze itp. Modele typu ARF to częsty wybór modelarzy posiadających już aparaturę zdalnego sterowania, której używają do wielu modeli RC.

Modele BNF – (z ang. Bind and Fly) są złożone i wyposażone w silnik, regulator, serwa, przeważnie zestaw zawiera już baterię i ładowarkę zawiera również odbiornik lecz nie znajdziemy tu nadajnika. Także pilot zdalnego sterowania musimy nabyć we własnym zakresie. Modelarze, którzy sięgają po zestaw typu BNF przeważnie posiadają już wysokiej klasy radio.

radio zdalnego sterowania helikoper RC

 

Modele PNP – (z ang. Plug and play) są również już złożone. Na ich wyposażeniu znajdziemy elementy elektroniczne takie jak serwa, regulator, silnik. Czego natomiast nie znajdziemy? Nadajnika, odbiornika oraz baterii i ładowarki. Rodzaj zestawu przeznaczony raczej dla bardziej zaawansowanych modelarzy lubiących pomajsterkować.

Modele KIT – to zestaw do samodzielnego złożenia, zawierający jedynie elementy konstrukcyjne bez całej elektroniki. Czasami w zestawie producent zamieści silnik. Wszystkie elementy odpowiedzialne za poruszanie się oraz sterowanie modelem dokupić należy samemu. Zestaw typu KIT wymaga od modelarzy zdecydowanie najwięcej nakładu pracy i zapaleni modelarze najczęściej decydują się na ten rodzaj zabawy, wiedząc, że od podszewki sami składają model latający, począwszy od kadłuba, śmigieł, skrzydeł i stateczników w samolocie RC, poprzez serwa, regulatory a na odbiorniku i nadajniku skończywszy. Wersja KIT jest często wybierana również w sytuacjach kiedy model RC miał poważną kolizję i uległ zniszczeniu, natomiast podzespoły pozostały sprawne.

zestaw do samodzielneg złożenia KIT helikopter RC

Powyżej przedstawione rodzaje modeli zdalnie sterowanych występują powszechnie. Natomiast wśród modelarzy spotkać można się również ze skrótem ARC (z ang. Almost ready to cover), oznaczającym, że model jest złożony i gotowy do pokrycia jakimś materiałem według uznania np. folią.

Mam nadzieję, że skróty z którymi do tej pory spotykaliście się i budziły waszą ciekawość zostały rozszyfrowane. Wiecie już jak różne możliwości możecie spotkać w świecie modelarstwa zdalnie sterowanego oraz, że nawet po groźnej kraksie możecie wyjąć podzespoły i zbudować nowy model zdalnie sterowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *